Estetik Ve Plastik Cerrahi

 • Estetik Cerrahi

  Türkiye'de estetik plastik cerrahi biliminin başlangıcı olan 1960'lı yıllar, estetik ameliyatları Türk toplumuna tanıttı. 1980'li yıllardan sonra estetik ve plastik cerrahiye olan talep arttı, başarılı estetik ameliyatlar oldukça yaygınlaştı. Estetik cerrahi alanında Türkiye'nin kat ettiği mesafe, dünya üzerinde en iyi yerlere ulaştırdı, dünyanın en ünlü cerrahları ile eş seviyeye getirdi.

 • Plastik Cerrahi

  Estetik plastik cerrahi ameliyatları plastik ve rekonstrüktif cerrahi branşının kapsamı içinde yer alır. Plastik ve rekonstrüktif cerrahi doktoru, hem plastik cerrahi, hem de estetik cerrahi alanında uzmanlaşmıştır. Bu nedenle plastik cerrah ve estetik cerrah aynı anlamda kullanılabilen, estetik ameliyatlar konusunda uzman olan doktoru tanımlayan terimlerdir. Estetik ameliyatlar içinde en sık yapılan ameliyat burun estetiği ameliyatıdır. Estetik burun ameliyatı ile birlikte burun tıkanıklığı problemi olanlarda septum deviasyonu ve konka operasyonları da uygulanır.

  Göğüs estetiği ameliyatları arasında göğüs büyütme estetiği, göğüs küçültme estetiği, göğüs dikleştirme estetiği, göğüs toparlama ameliyatları, meme büyütme estetiği, meme küçültme estetiği, meme toparlama ve meme dikleştirme estetik ameliyatları, göğüs asimetri düzeltilmesi ameliyatları yapılmaktadır. Yüz estetiği konusunda, estetik yüz germe ameliyatları, alın germe ameliyatları, endoskopik yüz germe ameliyatı, boyun germe, gıdı germe ameliyatı, çene altı yağlarını alma, kepçe kulak estetiği ve kepçe kulak düzeltme ameliyatları, çene ucu büyütme ve çene ucu küçültme ameliyatları, göz kapağı estetiği ameliyatları, dudak estetiği, dudak dolgunlaştırma, kaş kaldırma, saç ekimi ve saç nakli yapılmaktadır.

  Vücut estetiği ameliyatları arasında karın germe estetiği, mini karın germe ameliyatı, liposuction ile yağ aldırma, karın, kalça, basen, popo, bacak yağlarını aldırma, kol germe estetiği, bacak germe estetiği ameliyatları yapılır. Cinsel organ estetiği ve vajina estetiği - vagina estetiği - konusunda, vajina daraltma ameliyatları - vagina daraltma ameliyatları -, iç dudak estetiği, iç dudak küçültme ameliyatı, dış dudak estetiği, dış dudak küçültme ameliyatı, kasık germe ameliyatı yapılır. Ameliyat olmadan güzelleşmek isteyenler için botox ve lazer epilasyon çözümleri mevcuttur.


  Kaynaklar:
  http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20855768
  http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20850401